Investičný alkohol: ako si vybrať a kde predávať

Investičný alkohol: Kvalitný rum, whisky a iný luxusný alkohol sú v posledných rokoch jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako zarobiť peniaze. Pre mnohých pijanov whisky a rumu je to prirodzený vývoj ich záujmov, ale investičný alkohol majú v súčasnosti vo svojich portfóliách aj ľudia, ktorí ho sami takmer nepijú.

V dnešnom článku sa preto pozrieme na investičné fľaše a na to, ako ich bezpečne kúpiť a kde ich v prípade potreby predať.

Čo je to investičný alkohol?

Kategória investičných fliaš sa až na niekoľko výnimiek vzťahuje na liehoviny, pričom najčastejšie ide o investičné rumy a investičné whisky. Z ostatných druhov alkoholu patria medzi zberateľské predmety aj koňaky a víno, ktoré však pre investora predstavujú väčšiu výzvu. Dlhodobé skladovanie alkoholu je z hľadiska podmienok najnáročnejšie.

Podobne ako iné druhy investícií, aj investovanie do alkoholu závisí od kombinácie znalostí trhu, vytrvalosti a šťastnej ruky pri výbere. V súčasnosti sa zdá, že zberateľské fľaše alkoholu majú vrchol záujmu ešte len pred sebou, takže investované peniaze sa vám v budúcnosti môžu niekoľkonásobne vrátiť. Musíte len postupovať opatrne a držať sa niekoľkých pravidiel.

Ako zhodnotiť peniaze investovaním do alkoholu

1. Poznajte terén

Pred kúpou prvej fľaše si nezabudnite urobiť dôkladný prieskum terénu:

Ak máte medzi priateľmi nadšencov luxusného alkoholu, s ktorými sa môžete poradiť, využite komunitu rumov a whisky na Facebooku.

Preskúmajte liehovary, ktorých fľaše sa často objavujú v aukciách alkoholu, a pravidelne sledujte prebiehajúce aukcie, aby ste získali prehľad o tom, aké ceny zberatelia ponúkajú za značky alkoholu, ktoré hľadáte.

Prezrite si kategóriu luxusných a investičných fliaš v našom online obchode. Pre prehľadnosť je rozdelená na luxusné fľaše a potom na tie, do ktorých sa často investuje.

Pri výbere investičného alkoholu vám môže pomôcť aj náš článok o najdrahších fľašiach sveta. Ten je však pre začiatočníkov už trochu drahší.

2. Vyberte si, do čoho investovať

Ak s investovaním ešte len začínate, odporúčame držať sa pri zemi. Stavte napríklad na niečo špeciálne – limitované edície whisky z osvedčených liehovarov, ako je Ardbeg a jeho pravidelné vydávanie Ardbeg Day, alebo fľaše z liehovarov Bunnahabhain či Macallan. Medzi špeciálne rumy, ktoré sa často objavujú v aukciách, patria rumy z liehovaru Appleton Estate alebo obľúbené špeciálne edície Cihuatán.

Na slovenskom trhu s liehovinami tradične dominujú investície do Žufánku. Hoci to majiteľ liehovaru nerád vidí, faktom je, že každoročné fľaškovanie ginu OMFG je na aukciách medzi zberateľmi veľmi populárne.

Fľaše z dnes už neexistujúcich liehovarov patria tradične medzi najvyhľadávanejšie. Ak máte odvahu a chuť, môžete skúsiť ísť úplne opačnou cestou – investovať do prvých fliaš z novovzniknutých liehovarov a dúfať, že jedného dňa to bude veľká vec. Šťastie praje odvážnym a jedna taká teraz vznikla v Škótsku na ostrove Islay. Volá sa Ardnahoe a prečítať si o nej môžete v našom časopise.

3. Stanovte si rozpočet

Potrebujete začať s naozaj drahými rumami a drahými whisky? Nemusíte! Zberatelia limitovaných tub filipínskej značky Don Papa by mohli rozprávať. V tomto prípade nejde ani tak o cenu jednotlivých fliaš, ako o úplnosť zbierky. Fanúšikovia rumového pantatónu tak číhajú ako lovci na aukciách, aby doplnili posledný variant tuby, ktorý im chýba. Rovnako pravdepodobne sa nájdu aj zberatelia vzoriek alkoholu. Nielenže sa fľaše v malých objemoch nepredávajú za takú cenu, ale zbierky sú aj priestorovo úsporné.

Ak máte k dispozícii dostatok finančných prostriedkov, ktoré môžete dlhodobo šetriť (zaujímavé výnosy nie sú otázkou niekoľkých rokov), nič vám nebráni zamerať sa na naozaj luxusné fľaše alkoholu, ktorých cena sa šplhá vysoko nad 100-tisíc korún. Pri takýchto fľašiach sa očakáva vysoký výnos.

Do atraktivity fľaše vstupuje viacero faktorov – vrátane počtu vydaných fliaš, sily značky a určitého nastavenia trhu. Ak sa objaví limitovaná edícia prestížnej značky a zberatelia sa po nej zbláznia, jej cena zvyčajne prudko stúpne a náklad sa vypredá doslova v okamihu. Ak máte šťastie, ste tam tesne predtým, ako vypukne zlatá horúčka. Investovanie môže byť adrenalínový šport.

Kde kúpiť investičný alkohol

Nečakajte, že v regáli supermarketu nájdete zberateľské fľaše. Pri hľadaní výnimočných kúskov máte v podstate tri možnosti: Kúpa nových fliaš priamo v špecializovaných obchodoch doma alebo v zahraničí, slovenské a medzinárodné aukčné stránky, ktoré sprostredkúvajú predaj a nákup liehovín, a priamo od predajcov.

Posledná možnosť je najmenej istá. Ľudia často ponúkajú investičný alkohol v internetových bazároch. V tomto prípade však nemáte žiadnu záruku pravosti fľaše a pohybuje sa tu množstvo podvodníkov. Ďalšou možnosťou je reagovať na ponuku v skupinách na sociálnych sieťach, kde sa združujú milovníci prémiového alkoholu alebo zberatelia. Opäť tak však urobte na vlastné riziko.

Pokiaľ ide o nákup z e-shopov, odporúčame vám samozrejme sledovať kategóriu investičných fliaš na Alkohol.cz. Ak ešte nie ste odberateľom nášho newslettera, je ideálne sa prihlásiť (môžete tak urobiť zadaním svojho e-mailu v dolnej časti stránky). Ak nám na sklade pristane výnimočná zásielka, zvyčajne vám dáme vedieť. Rovnaké informácie sa objavujú aj na našej stránke na Facebooku.

Ak sa rozhodnete pre nákup zo zahraničnej stránky, musíte počítať nielen s vyššími nákladmi na dopravu alebo prípadným clom a DPH, ale aj so zvýšeným rizikom poškodenia alebo dokonca straty fľaše cestou. V takom prípade budete musieť rokovať v cudzom jazyku a celý proces sa môže pretiahnuť na pomerne dlhý čas. Ak nakupujete v obchodoch mimo Európskej únie, do hry vstupuje aj otázka kolkovného. Tie v EÚ zabezpečujú pravosť fľaše a poskytujú aj určitý dôkaz, že s obsahom nebolo manipulované. Nie všetky krajiny však používajú kolky. Viac sa o tom dočítate v jednom z predchádzajúcich článkov v našom časopise.

Poslednou možnosťou sú aukcie. Tie sú vhodné najmä na nákup starších fliaš a doplnenie vašej zbierky o konkrétne kusy. Transakcia tu prebieha výlučne medzi predávajúcim a kupujúcim, ale do procesu vstupuje sprostredkovateľ, ktorý zabezpečuje bezpečnosť. Ak vás zaujíma, ako aukcie sprostredkované Alkohol.cz fungujú a aké záruky majú kupujúci, môžete si prečítať odpovede na najčastejšie otázky. Informácie o novo spustených aukciách pravidelne zverejňujeme na facebookovej stránke AlcoBids.

Ako, kedy a kde predávať investičný alkohol

Tak ako pri iných druhoch investícií, ani pri investičnom alkohole nemôžete očakávať návratnosť v priebehu niekoľkých mesiacov. Minimálny investičný horizont je približne 10 rokov. A rovnako ako pri iných typoch investícií musíte reagovať na aktuálnu situáciu, ktorá sa môže zmeniť zo dňa na deň. Niektorí zberatelia volia stratégiu nákupu viacerých fliaš a potom, keď sa zdá, že dopyt po konkrétnej pochúťke medzi zberateľmi stúpa, jednu z nich predajú s pekným ziskom, pričom druhú nechajú bezpečne uloženú a čakajú, ako sa situácia vyvinie.

Pri predaji máte len dve možnosti – na vlastnú päsť alebo prostredníctvom sprostredkovateľa, t. j. špecializovanej aukcie. Ak budete mať šťastie, na aukcii máte šancu, že sa kupujúci o vašu fľašu „pobijú“ a vy ju predáte za výrazne vyššiu cenu, než ste očakávali. So sprostredkovaním predaja sú spojené aj poplatky, ktoré by ste mali zohľadniť (nielen) pri stanovení ceny. Pri aukciách sprostredkovaných spoločnosťou Alkohol.cz nájdete všetky informácie prehľadne v podmienkach aukcie.

V prípade, že sa rozhodnete pre predaj v bazároch alebo skupinách na Facebooku, musíte sa uistiť, že platba za predávanú fľašu skutočne príde. Niektorí predajcovia to riešia osobným odovzdaním, pekne z ruky do ruky za príslušnú sumu. Kupujúci tak má zároveň možnosť vidieť fľašu osobne. Táto možnosť je však pomerne logisticky náročná.

Priamy predaj je spravidla aktom dôvery, pri ktorom predávajúci platí za niečo, čo ešte nemá v ruke. Dôrazne neodporúčame opačný postup, teda zasielanie fľaše bez peňazí na účte alebo v ruke. Opatrnosť sa odporúča aj pri zasielaní na dobierku. Ľahko sa môže stať, že kupujúci si fľašu nevyzdvihne a poštovné mu nebude vrátené.

Evidencia odberu alkoholu

So záľubou v zbieraní alkoholu sa spája nepríjemná povinnosť. Legislatíva týkajúca sa alkoholu vyžaduje registráciu veľkého množstva fliaš. Pre prípad, že vás navštívi kontrolór, je dobré si viesť evidenciu o tom, kedy a kde ste fľašu kúpili, doklad o kúpe a ďalšie informácie, ako napríklad stav fľaše, či má zbierku a podobne. Odporúčame vám tiež skopírovať si etiketu predajcu fľaše, ktorá môže byť veľmi užitočná pri budúcom predaji.

Rovnako ako pri iných zberateľských záľubách by investovanie do alkoholu malo byť predovšetkým zábavou. Navyše v prípade rumov alebo whisky si vždy môžete byť istí, že ak to nevyjde, budete mať z nej aspoň radosť.

Prajeme vám veľa šťastia pri výbere.

Alkoholický
Logo
Porovnajte položky
  • Total (0)
Porovnaj
0