Patríte medzi milovníkov zlatavého moku s čapicou peny? Potom veste, že patrí k úplne najstarším nápojom, ktoré si ľudia kedy vychutnali. Pivná história sa píše tisíce rokov, už od doby pred naším letopočtom, a niektoré miesta čítajú ako napínavú detektívku. Pohodlne sa usaďte, nalejte si niečo dobrého na čítanie a ponorte sa s nami hlboko do dejín pivovarníctva v Čechách aj vo svete.
Odkiaľ pochádza pivo O popularite piva svedčí už jeho názov. Pivo, teda niečo, čo je určené na pitie (podobne je tvorené napríklad slovo osivo). A tak je to aj v angličtine a nemčine – slová beer a Bier pochádzajú z latinského bibere, teda piť.
A odkiaľ je pivo?
Vznik najstaršieho piva sa zvyčajne pripisuje starým Sumerom a predpokladá sa, že jeho príbeh začal pred viac ako 10 000 rokmi na území dnešného Iraku. Sumeri dokonca mali svoju bohyňu piva a pivovarníctva – Ninkasi. Prvé dôkazy o varení piva sa objavujú v Iráne, kde sa preukázala prítomnosť fermentovaných obilnín v hlinených nádobách. Vzhľadom na to, že obilniny kvasia samovolne, nápoje na ich báze sa objavili súčasne na rôznych miestach sveta. Dôkazy o varení piva máme z rovnakého obdobia aj zo starého Číny.
Prvá písomná zmienka, z ktorej sa dá približne datovať vznik piva, pochádza z obdobia asi 2000 pred naším letopočtom a je to záznam o získaní najlepšieho piva od pivovara zo sumerského mesta Umma na území dnešného Iraku. Pivo sa objavuje na mnohých starých maľbách, v básniach a mýtoch starého Mezopotámia, vrátane slávneho Eposu o Gilgamešovi. Vieme, že pivo v tej dobe varili ženy a ako surovinu na výrobu piva používali dvojkrát pečený jačmeňový chlieb, ktorý nechávali kvasiť.
Výroba piva Pivo hrá významnú rolu aj v dejinách starého Egypta. Kráľ Samuel Pepys, anglický diarista a historik, uviedol, že pivo sa v starom Egypte vyrábalo z ječmenného chleba a vody. Proces výroby piva v tej dobe zahŕňal mletie jačmeňa na múku, z ktorej sa vyrobil chlieb. Ten sa následne pečieval a dvojkrát prepekel, aby sa získal charakteristický kvasný substrát. Tento substrát potom zmiešali s vodou a nechali kvasiť, čím vzniklo pivo.
V priebehu histórie sa postup výroby piva vyvíjal a zdokonaľoval. V stredoveku a ranom novoveku sa pivovarníctvo stalo dôležitým remeslom a pivá sa vyrábali v kláštoroch, mestských pivovaroch a domácnostiach. Približne v 12. storočí v Európe objavili chmel ako aromatickú a konzervačnú prísadu, ktorá prispela k pestrejšiemu a dlhšiemu trvaniu chuti piva.
V 19. storočí prišla priemyselná revolúcia a s ňou aj technologické zlepšenia v pivovarníctve. Boli vyvinuté nové spôsoby varenia, fermentácie a chladenia piva, čo umožnilo masovú výrobu a distribúciu piva. V tomto období sa tiež objavili nové typy pív, ako napríklad svetlé lagerové pivo.
Dnes existuje množstvo rôznych typov piva z rôznych krajín a kultúr. Každý typ má svoje charakteristické vlastnosti, príchuť a štýl. Medzi najznámejšie typy piva patria lager, ale aj pšeničné pivo, ale, stout, IPA a mnoho ďalších.
Pivovarníctvo je dnes globálnym fenoménom a existuje veľké množstvo pivovarní v rôznych častiach sveta. Mnohé z nich sa snažia zachovať tradičné techniky a receptúry, zatiaľ čo iné experimentujú s novými prístupmi k vareniu piva a používajú rôzne exotické prísady.
Pivo si zachovalo svoje miesto v kultúre a spoločnosti ako obľúbený nápoj pri rôznych príležitostiach. Pivné festivaly a degustácie sa konajú po celom svete, kde sa ľudia stretávajú, aby ochutnali a oslavovali túto výnimočnú a obľúbenú nápojovú alternatívu.