Investícia do alkoholu – Gin si po niekoľkých desaťročiach od konca ginového šialenstva v Anglicku opäť získal miesto na slnku a pozornosť svojich spotrebiteľov. Je to najobľúbenejšia kategória svetlých destilátov v posledných rokoch, nielen u nás, ale aj vo svetovom meradle. Vznikajú malé remeselné destilérie, veľké palírne prichádzajú na trh s novými produktmi v rôznych kategóriách a novými, viac alebo menej obvyklými príchuťami.
Tento trend poskytuje priestor pre vznik prémiových a luxusných ginov alebo limitovaných edícií, ktoré by mnohí z nás radi mali na policiach domáceho baru. Dnes sa budeme venovať práve týmto ginom a odpovieme na otázku, či sa oplatí investovať do ginu. Vitajte pri ďalšom článku. Som Honza Vlasák, váš ginový sprievodca.
Luxus neznamená investíciu Na českom, ale aj svetovom trhu, ku ktorému máme vďaka internetu ľahký prístup, existuje mnoho značiek luxusného alkoholu. Čo presne určuje luxus alebo vysokú hodnotu jednotlivých produktov, je veľmi zložitá otázka. Ak sa zameriame na kategóriu ginov, v niektorých prípadoch ide o malý objem produkcie s vysokým dopytom, inokedy môže ísť o použitie neobvyklých prísad, ktoré rastú napríklad len v určitom období na určitom mieste. Dôležité je podotknúť a pripomenúť si, že kvalitné ginu nemusia byť drahé. A drahé naopak neznamená kvalitu.
Investícia do ginu
Limitované edície ginov Veľmi populárne sú v poslednej dobe najmä limitované edície ginov. Môže ísť napríklad o klasický produkt s špeciálnou etiketou, klasickú receptúru ginu obohatenú o ďalšie prísady, nový gin vydaný len v malom objeme, či už jednorazovo alebo raz za rok. Ak hovoríme o limitovaných edíciách, malo by ísť o niečo extra. O produkt, ktorý je jedinečný a ak sa nám ho podarí získať, poteší nás pocitom, že máme niečo ťažko dosiahnuteľné.
Pre mnohých zberateľov sú limitované edície práve dôvodom na investovanie do ginu. Môže sa stať, že daná limitovaná edícia nie je až taká limitovaná, teda je vyrobená vo väčšom objeme, ako je dopyt, alebo sa producentom nápad tak zapáčil, že sa rozhodli gin zopakovať a znovu vydať, tentoraz v jednorazovom množstve. V týchto prípadoch nedochádza k zhodnocovaniu peňazí a nemôžeme hovoriť o investičnom alkohole.
Do akých ginov sa oplatí investovať?
Tento celý článok by pravdepodobne nevznikol, keby na českom trhu nebol Martin Žufánek a jeho OMFG. Klasický gin OMG sa vyrába každý rok s jednou jedinečnou prísadou navyše, ktorá sa mení z ročníka na ročník a mení chuťový profil, vytvára jedinečný gin pre daný rok. Podobné edície vytvára aj obľúbený Monkey 47 v susednom Nemecku.
Žufánkov OMFG je skutočne investičný gin, ktorý sa pravidelne objavuje na aukciách a ceny rýchlo stúpajú po vyprodaní daného ročníka. Existuje však niekoľko kvalitných a jedinečných ginov z českej scény, ktoré si zasluhujú pozornosť a ich cena by mohla stúpnuť.
Aby sme nehovorili len o ukladaní peňazí, ale aj o investíciách do ginu, skúste sledovať, ako rýchlo sa daná fľaša vyprodeje, a položte si otázky: Je to obľúbená značka? Bude tento gin skutočne jedinečný? Čím a prečo? Je to vec ročníka? Kto by tento gin mohol chcieť odo mňa?
Investovanie do ginu
Má zmysel investovať do ginu? Existujú giny, do ktorých sa oplatí investovať, aby sa fľaše o niekoľko rokov predali s profitom. Bohužiaľ, každý gin so časom stráca chuťové vlastnosti. Svetlé destiláty nemajú chemicky tak dobré predpoklady pre uchovanie chuti, aj keď ide o alkohol. Takže aj OMFG z roku 2014, ktorý bude mať veľkú hodnotu, po otvorení určite nebude chutiť tak, ako si pán Žufánek predstavoval. Jeho arómy a jemné nuance chutí sa s časom strácajú, aj keď fľaša zostane uzatvorená. Mne osobne sa zdá škoda každej dobrej fľaše, ktorej charakter ostane nedocenený. Paleniská tieto zaujímavé produkty vymýšľajú pre nás, zákazníkov, aby sme vyskúšali niečo, na čo sú pyšní a chcú sa o to podeliť. Bolo by tiež škoda, keby tieto jedinečné produkty len stáli v fľašiach na policiach neotvorené a neochutnané.
Gin ako produkt sa aj historicky relatívne rýchlo vyrábal (v porovnaní s whisky a rumom, ktoré zreli v sudoch) a rýchlo sa konzumoval. Až do nedávna, s výnimkou lodí britskej námornej flotily s barelmi ginu na palubách, nebol zvykom ukladať ho do sudov a ovplyvňovať jeho chuť použitým drevom.
Investovanie do alkoholu je určite jednou z možností vedľajšieho príjmu, ale je dôležité zvážiť, do akého alkoholu investovať. Z dlhodobého hľadiska sú veľmi obľúbené rumy a skótske whisky, ktoré sa pravidelne objavujú na aukciách. Investori sem-tam siahnu aj po absinte.
Či už sa rozhodnete, či chcete investovať do ginu, alebo si vyberiete úplne inú kategóriu pre investície do alkoholu, želám vám šťastnú ruku pri výbere. A ak si myslíte, že alkohol ako investícia nemá pre vás zmysel, vyberte si nejakú fľašu z nášho e-shopu len na ochutnanie. Na zdravie!